Zastosowanie kliniczne i badania farmakologiczne ekstraktu z dendrobium

T. G. Ganesan i B. N. Abiramasundari, "Quercetin: obiecujące podejście terapeutyczne w zapobieganiu i leczeniu chorób płuc" (2018).

W artykule przeglądowym omówiono skuteczność i dane dotyczące quercetyny w leczeniu chorób płuc, takich jak astma, POChP i rak płuc oraz podsumowano wyniki badań przedklinicznych i klinicznych.


"Quercetin hamuje zapalenie wywołane wirusem grypy A poprzez blokowanie szlaku sygnalizacyjnego MAPK", Y. Wang et al. (2018).

Badanie to zbadano działanie przeciwzapalne quercetyny na modelach in vitro i in vivo infekcji wirusem grypy A oraz wykazano, że quercetyna może hamować odpowiedzi zapalne przez blokowanie szlaku sygnalizacyjnego MAPK.


Quercetyna a infekcje układu oddechowego: kompleksowy przegląd autorstwa M.C.García-Larsen et al.(2020).

W artykule przeglądowym omówiono korzyści związane z quercetyną dla infekcji układu oddechowego, w tym astmy, POChP oraz chorób płuc takich jak COVID-19 oraz przedstawiono dane dotyczące wyników badań przedklinicznych i klinicznych.


"Quercetin łagodzi stan zapalny i stres oksydacyjny w ludzkich komórkach nabłonka oskrzelowego narażonych na lipopolisacharyd", Z. Liu et al. (2020).

Badanie to zbadano działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające quercetyny w ludzkich komórkach nabłonka oskrzelowego narażonych na lipopolisacharyd (LPS) oraz wykazano, że quercetyna może łagodzić stan zapalny i stres oksydacyjny wywołany przez LPS.


"Quercetin zapobiega obturacyjnemu zapaleniu płuc poprzez modulowanie osi miR-125b/Smad2", autorstwa Y. Chen et al.(2021).

Badanie to zbadano działanie ochronne quercetyny przed chorobą obturacyjną płuc spowodowaną paleniem papierosów oraz wykazano, że quercetyna może zapobiec COPD poprzez modulowanie osi miR-125b/Smad2.



"Quercetin hamuje odpowiedzi zapalne i stres oksydacyjny w ludzkich komórkach nabłonka dróg oddechowych narażonych na drobną materię cząstkową", Y. Zhao et al.(2021).

Badanie to zbadano działanie ochronne quercetyny na ludzkie komórki nabłonka dróg oddechowych narażone na drobną materię cząstkową PM2,5 oraz wykazano, że quercetyna może hamować odpowiedzi zapalne i stres oksydacyjny poprzez blokowanie szlaku sygnalizacyjnego NF-κB.